MIRKA A RADEK CIHLÁŘOVI

Cihlářovi(1)

 

PRODUKTY V NABÍDCE ZDE

 

Naše rodinná farma se nachází v Milošovicích u Zruče nad Sázavou. Hospodařit jsme začali v roce 1992 na 16 hektarech s 5 restitučními dojnicemi v původních budovách.

 V roce 2000 jsme vlastními silami zahájili výstavbu nové farmy na zelené louce. Nyní máme přibližně 30 suffolských ovcí, 45 dojnic, 50 kusů mladého dobytka plemene Holstein a začínáme s chovem masného plemene Aubrac.

  Všechna naše zvířata včetně dojnic mají celodenní přístup na pastviny. Kravám se snažíme co nejvíce zpříjemnit i letní dny, krávín je tedy vybaven automatickými ventilátory a sprchami. Veškerou práci na farmě obstarává pouze naše rodina a tak máme 100% přehled o každém z našich zvířat. Naše farma se zaměřuje na exteriér krav, používáme tedy inseminační dávky od nejlepších býků Ameriky, Itálie a Kanady. Pravidelně se účastníme výstav holštýnského skotu, ve kterých naše farma dosahuje velice dobrých výsledků. Nyní upevňujeme své vědomosti ohledně posuzování exteriéru skotu a jeho přípravy na výstavy, díky čemuž máme možnost navštívit mnoho zahraničních akcí.

 Hospodaříme na 70 hektarech většinou trvalých travních porostů. Přímo na naší farmě je možnost si zakoupit mléčné výrobky, jako například čerstvé či nakládané sýry, korbáčky, balkánský sýr, tvaroh i jogurty, které vyrábíme v nové minimlékárně. I přesto, že nehospodaříme v režimu ekologického zemědělství se snažíme tuto cestu co nejvíce prosazovat. Hospodaříme tedy bez zbytečného používání antibiotik, herbicidů či pesticidů.

 

+ odpovědi na všetečné dotazy ...

Otázka: "Jakého věku se průměrně dožívají dojnice u Vás na farmě? Slyšela jsem, že v intenzivních chovech jsou krávy odesílány na jatka v průměru po 2-3telatech, tj cca ve 4 letech..." 

Odpověď: "To je pravda, průměr v čr je 2,5 laktace...což my nechceme. A 4-5letá kráva nemusí být vyřízená, v těch vyloženě užitkových chovech to tak může být, ale tím, že my je máme na pastvě, tak mají pevnější nohy a jsou celkově odolnější. To samé, jako když u nás kulhá kráva, tak se s tím hned něco dělá, mají pravidelnou korekci paznehtů. Protože ke každé krávě přistupujete individuálně, tak nemáme ani mastitidy (záněty). A tohle jsou 2 nejčastější důvody k vyřazování krav + malá produkce nebo reprodukce. S reprodukcí problémy nemáme a když ano, tak místo inseminace se pustí na krávu býk, jako její další šance na život a to většinou vyjde. Takže u nás jsou krávy vážně dlouhověké. Mladé krávy mají tele normálně jednou za rok a staré když si necháme, tak je necháváme odpočívat... V průměru vyřazujeme cca 7-8leté krávy, ale je to dost individuální, teď tu máme jednu skoro 13 letou, která měla 2roky pauzu."